Inwestycje – niezbędny element restrukturyzacji
Restrukturyzacja jest niewątpliwie sposobem na wyjście przedsiębiorstwa z kryzysu. Konotacje z nią związane jednak nie muszą mieć negatywnego wydźwięku – wprost przeciwnie są oznaką nowych szans i możliwości otwierających się przed firmą. Pozwala podejmować działania, które usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz zapewnią mu wysoką pozycję na rynku. Jednym z elementów, które mają duży wpływ na rozwój zrestrukturyzowanej firmy są inwestycje.
Jakie inwestycje przeprowadzać w trakcie restrukturyzacji?
Ważne, by pamiętać, że restrukturyzacja nie musi wiązać się jedynie z trudną sytuacją finansową firmy. Może być to także proces, który właśnie przed tego typu problemami ma ją uchronić. By tak było – należy podjąć odpowiednio wcześniej właściwe kroki, między innymi w postaci nowych inwestycji. Mogą to być zatem prace nad nowym produktem, wprowadzeniem innowacyjnych i oszczędnych rozwiązań czy zmianą sposobu produkcyjnego lub organizacji pracy.
Taka forma przeprowadzania przekształceń w firmie jest optymalna – prowadzi bowiem do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, ma na celu też eliminację potencjalnych zagrożeń. Często jednak restrukturyzacja musi zostać przeprowadzona jako koło ratunkowe dla firmy i może być jedną z ostatnich szans, która ma zapobiec likwidacji przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie można w tym czasie przygotowywać planów inwestycyjnych. Wręcz przeciwnie – dobrze przygotowane pomogą w dalszej działalności firmy i zabezpieczą ją przed upadkiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele czynników i odpowiednio takie plany przeanalizować. W takich sytuacjach niezbędna może się okazać pomoc, którą oferuje kancelaria prawna. Jej pracownicy będą dokładnie wiedzieć, jak przygotować plany inwestycyjne w na potrzeby restrukturyzacji.
Inwestycje w czasie restrukturyzacji
Do przygotowania podłoża pod inwestycje w czasie procedury restrukturyzacji należy wziąć pod uwagę dwie strony tego procesu – zarówno wierzycieli, których należy spłacić, ale też samo przedsiębiorstwo, które warto odpowiednio zabezpieczyć i umożliwić mu dalsze funkcjonowanie w przyszłości. Prawnicy z profesjonalnej kancelarii doskonale wiedzą, jak się do takiego procesu przygotować i co należy wziąć w tym czasie pod uwagę. Przeanalizują zatem dogłębnie obecną sytuację finansową, prawną, ale też organizacyjną przedsiębiorstwa, by móc ocenić, który typ restrukturyzacji należy przeprowadzić. Przygotują także plany finansowe niezbędne do funkcjonowania firmy w tym czasie.
Warto skorzystać z pomocy prawników także w trakcie negocjacji z partnerami handlowymi – po to, by mieć pewność, że ustalane w ten sposób warunki będą korzystne dla firmy. Kancelaria prawna może reprezentować także przedsiębiorstwo w trakcie rozmów z bankami lub instytucjami finansowymi. Mogą one dotyczyć między innymi realizacji umów leasingowych oraz spłaty zaciągniętych kredytów. Bardzo ważna jest także pomoc ze strony ekspertów w dziedzinie prawa w momencie poszukiwania zewnętrznego kapitału do finansowania danej działalności, a także pozyskiwania aktywów dla biznesu. Są to działania, które mogą zapewnić firmie przetrwanie. Jednak bez pomocy prawnika będzie trudno się do nich odpowiednio przygotować.
Zakupy w ramach restrukturyzacji
Warto pamiętać, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa, które ma spłacić swoich wierzycieli, obejmuje dwie strony tego postępowania. Kancelaria prawna pomaga także klientom, którzy chcą poczynić pewne inwestycje związane z rozwojem firmy. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który na początku dokładnie przeanalizuje warunki restrukturyzacji, a także przygotuje ofertę kupna. Będzie reprezentować klienta przed sądem i organami postępowania restrukturyzacyjnego oraz zadba o to, by do końcowego etapu, czyli finalizacji transakcji nabycia, wszystko przebiegało zgodnie z prawem pry uwzględnieniu interesów klienta.
Źródło: Salire – kancelaria prawna