Jaka kasa fiskalna do taksówki?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy nie tylko sklepów, ale również wielu innych podmiotów gospodarczych. Także taksówkarzy. Osoby zarabiające w ten sposób muszą zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego urządzenia korzystają.
Jak się bowiem okazuje, sama kasa fiskalna nie wystarczy. Musi ona zostać zintegrowana także z taksometrem. Bez tego jazda taksówką jest niemożliwa. Czy istnieje szansa uzyskania zwolnienia z obowiązku wydawania paragonu? Wyłącznie w sytuacji, gdy przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
W przypadku obsługiwania osób fizycznych i rolników ryczałtowych, zwolnienie nie przysługuje. Nawet wówczas, gdy łączne obroty w danym roku podatkowym nie przekraczają 20 tysięcy złotych.
Kasa fiskalna z taksometrem – jaką wybrać?
Biorąc pod uwagę specyfikę omawianej działalności gospodarczej, a także aktualne przepisy dotyczące taksówkarzy, do wyboru mamy tak naprawdę dwie opcje. Zakupić możemy bowiem taksometry na stałe zintegrowane z kasami (kasotaksometry) lub taksometr łączący się z zewnętrzną, mobilną kasą fiskalną. Która opcja jest lepsza?
- Kasotaksometry. Fakt zintegrowania dwóch urządzeń niektórzy mogą uznać za zaletę. W końcu mamy do czynienia tylko z jedną obudową, dlatego nie musimy przejmować się tym, że jeden z elementów gdzieś się zawieruszy. Należy jednak przy tym pamiętać, że sam kasotaksometr jest na stałe zamontowany w samochodzie. Nie można go więc wyjąć i zainstalować w innym pojeździe. To zaś dla wielu kierowców może być mocno problematyczne. Podobnie jak spore wymiary sprzętu i wysokie ceny (około 2000-3000 złotych).
- Taksometr z kasą fiskalną. Rozwiązaniem wygodniejszym jest połączenie taksometru z zewnętrzną kasą – przy użyciu kabla lub poprzez łączność bezprzewodową.
Oferowane na rynku taksometry zazwyczaj mogą współpracować z dowolną mobilną kasa fiskalną. Brak tu więc ryzyka, że kupimy model niekompatybilny. W przypadku awarii taksówki, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby odpiąć kasę i korzystać z niej w innym pojeździe.
Jak można się domyślić, określenie rodzaju urządzenia nie rozwiązuje w pełni kwestii jego wyboru. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na możliwości dostępnych kas, zwłaszcza z uwzględnieniem współpracy z taksometrem. Mowa tu między innymi o funkcjach dodatkowych, pozwalających na przykład na łatwe udzielanie rabatów na usługę przewozu, zmianę ceny umownej czy też szybkie anulowanie rozpoczętego paragonu w momencie, gdy klient zrezygnuje z przejazdu.
Oczywiście nie można zapominać także o informacjach, jakie drukowane są na paragonach. Ważny jest nie tylko czas rozpoczęcia i zakończenia kursu, ale również przejechana odległość, numer boczny taksówki czy też ewentualny numer NIP klienta.
Ze względu na specyfikę pracy w taksówce, zalecany jest zakup urządzeń o niewielkich gabarytach, które możemy przytwierdzić na stałe do uchwytu, a następnie w każdej chwili odpiąć i zabrać do domu lub innego pojazdu.
Kasa fiskalna do taksówki – z kopią elektroniczną czy ONLINE
Warto podkreślić, że obecnie taksówkarze mogą korzystać wyłącznie z kas fiskalnych z kopią elektroniczną. Zapisują one paragony na karcie pamięci, dlatego kierowca nie musi przechowywać wydrukowanych paragonów.
Dlaczego jednak nie możemy zakupić kas ONLINE? Z prostej przyczyny. Obecnie brak na rynku urządzeń z tej kategorii, które mogłyby zostać połączone z taksometrami. W najbliższej przyszłości musi się to jednak zmienić, ponieważ od początku 2023 roku wejdzie obowiązek sprzedaży wyłącznie kas ONLINE. Fiskalizacja sprzętów z kopią elektroniczną nie będzie możliwa.
Wszystko to sprawia, że już niedługo na rynku powinny pojawić się nowe kasy, które z łatwością podłączymy do taksometrów. Warto dokładnie obserwować zmieniającą się sytuację, żeby nie przegapić tego momentu. Oczywiście przed zakupem konkretnego sprzętu należy bliżej przyjrzeć się jego specyfikacji i obsługiwanym funkcjom.
Źródło: CentrumKas – kasy fiskalne