Mobilne domki letniskowe – zabezpiecz swoje przyszłe wakacje!
Tegoroczna sytuacja pandemiczna sprawiła, że zaczęliśmy myśleć o wakacjach w nieco innych kategoriach niż dotychczas. Wśród Polaków, nie tylko tych znanych, pojawiły się opinie, że odpoczynek w naszym kraju jest równie relaksujący co pod palmami. Niektórzy z wyraźnym smutkiem żałują, że nia mają żadnego własnego kąta za miastem, w którym mogliby spędzić tegoroczny urlop. I choć może jest już za późno, żeby myśleć o jakimś własnym wakacyjnym lokum na ten rok, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabezpieczyć się na przyszłe lato. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: domki mobilne.
Czym są domki mobilne?
Domki mobilne, czyli domki na kółkach, są to trwałe i nowoczesne budynki bardzo zbliżone do tradycyjnych domów letniskowych. Z pewnością widziałeś kiedyś domki holenderskie czy domki typu angielskiego – niewielkich rozmiarów konstrukcje pokryte jasnymi panelami, ustawione gdzieś nad brzegiem jeziora. Polskie domki mobilne są bardzo podobne do swoich zachodnich odpowiedników, przy czym da się jednak zauważyć pewne różnice między nimi. Do tych najwyraźniejszych należą kwestie związane z ogrzewaniem. Domki holenderskie sprowadzane z zagranicy nie są dostosowane do polskich warunków atmosferycznych – bardzo często zbudowane są z mniej trwałych materiałów niż nasze rodzime budowle. Dodatkowo ich ściany są cieńsze i nie zawsze mają wbudowane ogrzewanie. Stąd też najlepszą opcją, jeśli myślisz o zakupie budowli tego typu, jest zdecydowanie się na domek wyprodukowany w Polsce.
Regulacje prawne
Teoretycznie domek mobilny nie jest trwale związany z gruntem, dlatego też nie wymaga pozwolenia na budowę. Dodatkowo wcale nie musisz być właścicielem działki, na której zamierzasz go postawić, wystarczy, że ją dzierżawisz. Tu jednak należy mieć na uwadze pewne niuanse. Jeśli powierzchnia domku na kółkach nie przekracza 35m², nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosisz fakt ustawienia domku do odpowiedniego starostwa. Jeżeli jednak Twoje mieszkanko jest większe, wówczas pozwolenie na budowę może być wymagane. W takich wypadkach najlepiej udać się do urzędu i dopytać o obowiązujące na terenie danej gminy regulacje.
Dlaczego warto zainwestować w domek na kółkach?
Z perspektywy tegorocznych doświadczeń największym plusem domków na kółkach jest to, że to rozwiązanie na lata. Jeśli kupisz domek mobilny, przestaniesz martwić się tym, gdzie spędzić wolny weekend przy zamkniętych granicach. To także świetne miejsce na spędzenie kwarantanny. Istotną zaletą domków mobilnych również jest to, że można je przesuwać z miejsca na miejsce. Dzięki temu jeśli będziesz chciał zmienić otoczenie i przenieść swoje letnie siedlisko znad morza w góry, wystarczy, że zamówisz odpowiedni transport (domki na kółkach nie są pojazdami, nie można poruszać się nimi po jezdni) i gotowe! Twój domek podróżuje wraz z Tobą.
Gdzie kupić domek na kółkach?
Decyzja o kupnie domku mobilnego to jedno, ale znalezienie odpowiedniego producenta to już dłuższa historia. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących taki asortyment, jednak nie każda z nich jest warta uwagi. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która wyprodukuje Twój domek? Przede wszystkim na ofertę ofertę producenta i zdobyte doświadczenie. Najlepsze firmy już wcześniej były związane z szeroko pojętą branżą budowlaną, a ich oferta jest akuratna, tzn. posiadają kilka gotowych projektów domków z możliwością dopasowania ich do konkretnego klienta. Jeśli na stronie producenta domków mobilnych nie znajdziesz cen produktów, nie zraź się. Kwota, którą należy zapłacić, jest sumą wielu różnych czynników, dlatego też kwestie finansowe najlepiej dogadać na osobności. Z tego względu nie wahaj się zadzwonić do wybranej przez siebie firmy – umów się na spotkanie, porozmawiaj, przedstaw swoje oczekiwania, a dobry producent dołoży wszelkich starań, aby spełnić Twoje marzenia.
Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne