Nawadnianie ogrodu – jak zrobić to inteligentnie?
Zajmowanie się terenem wokół domu wymaga dużego nakładu pracy i wolnego czasu. Warto więc jakoś sobie to ułatwić. Dobrym wyborem okaże się tak zwana automatyka ogrodowa, składająca się z wielu elementów zintegrowanych w jednym systemie typu Smart Home.
Choć wymaga on pewnych nakładów finansowych, korzyści wynikające z jego implementacji zrekompensują nam to z nawiązką. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na niebywały komfort wynikający z automatycznego nawadniania ogrodu czy też sterowania oświetleniem. Obsługując system inteligentnego domu, możemy liczyć na oszczędności – nie tylko czasu, ale również prądu i wody. Do tego dochodzi pewność, że nasze rośliny zawsze będą należycie nawodnione.
Jaki system nawadniania ogrodu wybrać? Z czego się składa?
Tak zwany inteligentny ogród warto rozbudować w oparciu o systemy bezprzewodowe. Montaż poszczególnych elementów okaże się znacznie prostszy, wspomnieć trzeba także o możliwości wykorzystania specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne. Za jej pomocą uruchomimy wszystkie interesujące nas funkcje i zaprogramujemy konkretne sceny.
Automatyczne podlewanie ogrodu umożliwią nam przede wszystkim odpowiednio dobrane czujniki. Wysyłają one do centrali stosowne informacje, na postawie których nawadnianie jest włączane lub wyłączane.
- Czujnik wilgotności – jak sama nazwa wskazuje, określa on poziom wilgotności gleby. Jeśli spadnie poniżej pewnej wartości, czujnik wysyła informację do jednostki sterującej, która następnie uruchamia podlewanie. I odwrotnie – gdy optymalny poziom zostanie osiągnięty, zraszacze są wyłączane (np. po opadach deszczu).
- Czujnik pogodowy – bardzo często stosowany w inteligentnym ogrodzie, pozwala bowiem ograniczyć ewentualne straty wody. Dzięki niemu nie musimy martwić się, że automatyczne nawadnianie ogrodu zostanie uruchomione podczas deszczu. Systemy inteligentne mogą również czerpać informacje z internetowych serwisów pogody i na tej podstawie regulować podlewanie ogrodu.
- Czujnik ruchu – pozwoli na automatyczne wyłączenie zraszaczy wówczas, gdy ktoś znajdzie się w ogrodzie.
W ramach systemu inteligentnego korzystamy też z możliwości tworzenia harmonogramów, które włączą i wyłączą podlewanie o konkretnych porach. Wystarczy przygotować scenariusz podlewania, a następnie załączyć go jednym przyciskiem. Dzięki temu nie musimy martwić się nawadnianiem roślin w ciągu dnia, a także wówczas, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas.
System Smart Home – nie tylko podlewanie ogrodu
Powyższe rozwiązania okażą się niezwykle wygodne, pozwolą również w sposób efektywny i oszczędny dbać o trawnik czy też konkretne rośliny. Dzięki harmonogramom oraz czujnikom, możemy być spokojni o to, że ogród zostanie odpowiednio nawodniony wtedy, gdy jest to potrzebne.
To jednak nie wszystko, ponieważ inteligentny ogród nie składa się wyłącznie z elementów odpowiedzialnych za podlewanie. Wymienione wcześniej czujniki oraz harmonogramy użytkowane są również na inne sposoby.
- Automatyczne i zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie – możemy postawić na aplikację lub czujniki, które uruchomią światło w przypadku wykrycia ruchu czy też po zachodzie słońca (czujnik zmierzchowy).
- Ogrzewanie podjazdów – ważne zwłaszcza w zimie. Systemy przeciwzamarzaniowe korzystają z czujników wbudowanych w podjazdy, a także danych z serwisów internetowych.
- Monitoring i alarmy – czujniki ruchu mogą uruchamiać oświetlenie oraz instalację alarmową, gdy w ogrodzie lub koło domu znajdzie się osoba niepożądana. Smart Home zapewnia również zdalny podgląd z kamer.
- Zdalne otwieranie bram, szlabanów, furtek – to kolejny element zwiększający bezpieczeństwo.
- Sterowanie elementami małej architektury – wymienić można tu na przykład fontanny i wodospady.
Inteligentny ogród to rozbudowany system, który wykorzystamy do efektywnego nawadniania roślin, a także wielu innych czynności poprawiających komfort życia, poziom bezpieczeństwa oraz zapewniających realne oszczędności czasu, wody i prądu.