Fotowoltaika na bloku – czy ma sens?
Coraz częściej słyszy się o instalacjach fotowoltaicznych montowanych na blokach i innych budynkach wielorodzinnych. Pojawiają się pierwsze inwestycje zrealizowane zarówno przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak i pojedyncze osoby. Warto jednak zastanowić się, czy takie działania mają w ogóle sens.
O korzyściach produkowania prądu z promieni słonecznych przekonują się przede wszystkim firmy, gospodarstwa rolne, a także właściciele domów jednorodzinnych. Zyskują w ten sposób znacznie obniżenie rachunków za prąd.
Oszczędności szukają też mieszkańcy bloków. Uzyskać można je przede wszystkim za sprawą nowoczesnych materiałów budowlanych, skutecznej izolacji termicznej i odpowiednich systemów okiennych. Czy do tego wszystkiego można dodać również instalacje fotowoltaiczne? Jak pokazuje praktyka, jest na to szansa. Całość wymaga jednak spełnienia kilku kryteriów.
Własna instalacja fotowoltaiczna na balkonie
Na początek zajmiemy się inwestycjami indywidualnymi. Nie muszą być wcale tak trudne do zrealizowania, jak niektórym się wydaje. Dobrym tego przykładem jest mikroinstalacja PV przygotowana przez mieszkańca Katowic, który zamontował dwa moduły o mocy 275 W każdy. Cała operacja kosztowała go 2500 złotych. Produkowany w ten sposób prąd pokrywa 25% miesięcznego zapotrzebowania czteroosobowej rodziny.
Co trzeba zrobić, by niewielką instalację fotowoltaiczną zamontować u siebie w bloku? Poza doborem odpowiednich paneli oraz inwertera niezbędne jest uzyskanie stosownych zezwoleń.
Wszystko zależy od tego, czy moduły chcemy zamontować na naszym balkonie czy też na częściach wspólnych. W pierwszym przypadku potrzebne jest pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu. Dlaczego? Ponieważ leży to w gestii właściciela budynku, a nie właściciela mieszkania. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki, powinniśmy sprawdzić wpływ zacienienia na efektywność pracy paneli. Może się bowiem okazać, że w przypadku słabego nasłonecznienia ich wydajność będzie znacznie niższa od oczekiwanej.
Trudniejsze zadanie czeka nas wówczas, gdy zechcemy użyć części wspólnych bloku. Na samym początku należy dowiedzieć się, czy ich zagospodarowanie jest przewidziane w statucie spółdzielni. Jeśli tak, możemy złożyć wniosek do zarządu o montaż instalacji. Trzeba wskazać w nim miejsce przedsięwzięcia, jego przeznaczenie, a także wpływ na infrastrukturę. Do wniosku musi zostać dołączony również projekt instalacji fotowoltaicznej.
Montaż paneli w bloku wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Warto więc skorzystać z wiedzy specjalistów i zdecydować się na fachowe doradztwo, w ramach którego wykonany zostanie audyt oraz wycena.
Panele słoneczne na bloku – inwestycje spółdzielni
Dachy bloków i innych budynków wielorodzinnych mogą zostać w korzystny sposób zagospodarowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Przykładem niech będzie inwestycja zrealizowana we Wrocławiu. Na dachach 35 wieżowców powstała elektrownia fotowoltaiczna, składająca się z niemal 3500 paneli słonecznych. Z energii dostarczanej w ten sposób korzysta 15 tysięcy mieszkańców.
Fotowoltaika nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla domów jednorodzinnych, firm i gospodarstw rolnych. Energię ze słońca można wykorzystać także w bloku. Świadczą o tym mniejsze oraz większe inwestycje realizowane zarówno przez pojedynczych mieszkańców, jak i spółdzielnie. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie ich znacznie więcej.