Zastosowanie myjni i dezynfektorów medycznych w szpitalach
Dezynfektory są urządzeniami, które zdecydowanie powinny znajdować się w każdej placówce medycznej – począwszy od klinik, poprzez szpitale a skończywszy na prywatnych gabinetach specjalistów. Już od wielu lat dezynfekowanie narzędzi w medycynie, szczególnie tych wielokrotnego użytku, jest wymagane prawnie i kontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli. Oczywiście mycie oraz dezynfekcja przedmiotów może odbywać się ręcznie w specjalnych warunkach, jednak w przypadku, gdy narzędzi jest więcej – staje się to po prostu niemożliwe do wykonania.
Dezynfektory medyczne – jak z nich korzystać w szpitalach?
Dezynfektory i myjnie medyczne powstały po to, aby możliwa była dezynfekcja termiczna przeprowadzana w temperaturze 93 stopni Celsjusza. Urządzenia te zachowują się i wyglądają niczym domowe zmywarki, jednak ich moc jest znacznie silniejsza. Dlatego istotne jest, aby wkładać do środka przedmioty w określony sposób.
- Wszystkie przedmioty powinny być włożone wnętrzem do dołu – tak, aby środek także mógł być wyczyszczony i zdezynfekowany.
- Przedmioty powinny być porozstawiane w myjni/dezynfektorze w taki sposób, aby nie dotykały się wzajemnie, tak by pomiędzy nimi były przerwy.
Dzięki trzymaniu się tych dwóch prostych zasad dezynfekcja narzędzi w szpitalach powinna stać się skuteczniejsza. Warto jednak dodać, że należy posiadać osobne urządzenie przeznaczone specjalnie dla sprzętu laboratoryjnego, a osobne dla takich przedmiotów, jak narzędzia chirurgiczne, aparaty AN, narzędzia MIS oraz reszta szpitalnego wyposażenia.
Dezynfektory medyczne – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim myjnie i dezynfektory medyczne znajdujące się na stanie szpitali, powinny być zgodne z wymogami normy ISO EN 15883. Dzięki temu ma się pewność, że są to profesjonalne urządzenia, które nadają się do zastosowania medycznego. Warto także sprawdzić, czy urządzenie jest oznakowane znakiem CE i zgodne z dyrektywą maszynową 2006/42/EG i klasą ochrony IP21. Dodatkowo, przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy koniecznie przeczytać instrukcję użytkowania, co znacznie zmniejszy ryzyko popełnienia błędów, stworzenia zagrożeń czy też uszkodzeń.
Jakie sprzęty można dezynfekować w myjniach i dezynfektorach medycznych?
Dezynfekować można w zasadzie wszystko, dezynfektory i myjnie medyczne wykorzystywane są do czyszczenia termicznego takich przedmiotów, jak narzędzia chirurgiczne, narzędzia do mikrochirurgii, anestezjologii, urologii, ginekologii, laryngologii, okulistyki czy optyki. Zdezynfekować można także buty operacyjne, butelki i smoczki dla niemowląt, szalki nerkowe czy miski. Warto jednak pamiętać, że każdy z przedmiotów wymaga nieco innego traktowania, po wyjęciu z dezynfektora – i właśnie dlatego tak istotne jest to, aby przeczytać instrukcję obsługi i zaznajomić się z tym, jak powinno się traktować poszczególne narzędzia, które właśnie zostały zdezynfekowane. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i pozwoli zaoszczędzić czas – co jest niezwykle przydatne w przepełnionych szpitalach.