USG łokcia – badanie zalecane nie tylko sportowcom
W wielu sytuacjach pełna sprawność jest dla nas czymś naturalnym. Nie zastanawiamy się nad tym, jak mielibyśmy funkcjonować bez niej, dopóki nie zaczynamy odczuwać jakiegoś bólu czy dyskomfortu. Jeśli jednak już się pojawiają, warto szybko udać się na niezbędne badania, by móc szybko postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli odczuwamy ból w okolicach łokcia, dobrze jest udać się na badanie USG.
Łokieć tenisisty – co to takiego?
Choć sama nazwa tej dolegliwości może mocno sugerować powiązanie ze sportem, to tak naprawdę „łokieć tenisisty” z samą dyscypliną sportową niewiele ma wspólnego. Mało tego, często skarżą się na niego osoby, które na co dzień nie uprawiają aktywności fizycznej. Jest to bowiem schorzenie, które jest spowodowane mikrourazami oraz nadmiernym przeciążeniem mięśni przedramienia. A na takie dolegliwości najczęściej uskarżają się osoby, które wykonują pracę biurową i spędzają dużo czasu przy komputerze. Powtarzające się mikrourazy mogą prowadzić do stanu zapalnego, a to wiąże się z długo utrzymującym się bólem.
Objawy łokcia tenisisty
Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z podobną dolegliwością – odczuwają oni ból stawów. I już sam ból może być wyraźnym wskazaniem do tego, żeby udać się na badanie i sprawdzić, co jest jego przyczyną. Do objawów „łokcia tenisisty” można zaliczyć także pojawiające się trudności w czynnościach życia codziennego, na przykład problem z uchwyceniem i podniesieniem szklanki, uściskiem dłoni. Może występować także sztywność w rejonach nadgarstka oraz promieniujący ból, który można odczuwać już od okolic łokcia po nadgarstek. To wyraźne sygnały, które sugerują, że należy udać się do lekarza. Pomóc w takiej sytuacji może ortopeda.
Badanie USG łokcia
Jednym z badań, które pomoże w szybkim postawieniu diagnozy i wykryciu, z czego wynika ból łokcia czy nadgarstka, jest badanie USG. Jest ono całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, więc mogą się mu poddać zarówno dorośli, jak i dzieci, także kobiety w ciąży czy karmiące. Do USG łokcia nie trzeba się uprzednio przygotowywać. Wystarczy wygodna odzież, którą będzie można odsłonić do badania łokcia i ręki. Diagnosta najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, żeby dowiedzieć się, czy ból jest wynikiem jakiegoś urazu, czy może jest długotrwałym schorzeniem. Następnie delikatnymi ruchami przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego i obserwuje obraz, który w tym samym czasie pojawia się na monitorze komputera. Bada w ten sposób strukturę stawu łokciowego, mięśnie, kaletki, nad-kłykcie czy torbiele. Sprawdza, czy doszło do jakichkolwiek uszkodzeń, a jeśli tak – to w jakim zakresie. Przez badanie USG łokcia można sprawdzić także zarysy kości, chrząstek, również ścięgien i więzadeł, jak i torebkę stawową.
Łokieć tenisisty – jak leczyć?
Badanie USG pozwala na szybkie postawienie diagnozy, bądź też potwierdzenie już wcześniejszych przypuszczeń co do tego, co jest przyczyną bólu u pacjenta. Taki wynik jest bardzo pomocny do tego, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach może wystarczyć zmiana trybu życia i wprowadzenie do codziennego funkcjonowania większej aktywności fizycznej. W niektórych sytuacjach będzie jednak konieczna konsultacja ze specjalistą, na przykład ortopedą lub fizjoterapeutą. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie włączenie rehabilitacji i ćwiczeń, które pomogą usprawnić funkcjonowanie ręki. Po wdrożonym leczeniu często zaleca się także zrobienie kontrolnego badania USG, by móc ocenić, czy jest ono właściwe, czy może należy je jeszcze nieco zmodyfikować.
Łokieć tenisisty to dolegliwość, na którą uskarża się coraz więcej osób – bo i ciągła praca przy komputerze stała się czymś niezbędnym, a jednocześnie długotrwałym. Nie należy więc lekceważyć żadnych trudności, które mogą się w związku z tym pojawiać. Mogą one bowiem rzutować na nasze codzienne funkcjonowanie. Regularna aktywność fizyczna i dbanie o właściwą pozycję w czasie pracy może pomóc wyeliminować wiele problemów zdrowotnych, również tych w obrębie łokcia czy nadgarstka.