Przegrody szklane, jako zabezpieczenia w pracy – gdzie znajdą zastosowanie?
W obliczu trwającego zagrożenia epidemicznego, coraz więcej właścicieli firm usługowych oraz obiektów handlowych decyduje się na zastosowanie przegród szklanych. Rozwiązanie to było już doskonale znane w latach 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to tego typu zabezpieczenia stosowano w przychodniach, ośrodkach zdrowia czy aptekach. A gdzie obecnie sprawdzą się przegrody szklane? O ich zastosowaniu przeczytacie w tym artykule.
Szklana bariera ochronna, jako zabezpieczenie przed patogenami
Skuteczne zabezpieczenie miejsca pracy przed patogenami i drobnoustrojami minimalizuje ryzyko przedostania się ich do sprzedawanych towarów, jak również przenoszenia wirusów i bakterii na odzieży pracowników. W wielu firmach, sklepach czy punktach handlowo-usługowych montowane zabezpieczenia kas, chłodni i przeszklenia lad, są jednymi z podstawowych środków ochrony, stosowanymi w czasie zagrożenia epidemicznego. Dobrej jakości przegrody szklane wyróżniają się możliwością ich indywidualnego dopasowania do metrażu i indywidualnych wymogów właściciela obiektu handlowo-usługowego czy sklepu. Dodatkowo, są to akcesoria szklane montowane w taki sposób, by zagwarantować pracownikom, ale i klientom maksymalny komfort i bezpieczeństwo.
Dlaczego warto wykorzystać przegrody szklane, jako zabezpieczenie przed wirusami?
Zaletą stosowania przegród szklanych jest fakt, że materiał ten jest doskonałym zabezpieczeniem antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Powierzchnia szklana jest odporna na działanie środków odkażających, czyszczących oraz dezynfekujących, zarówno tych na bazie alkoholu o wysokim stężeniu, jak i innych związków chemicznych zawierających etanol.
Zabezpieczenie miejsca w pracy, w postaci montażu przegrody szklanej, jest skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do elementów wykonanych z plastiku czy folii, przegrody szklane można bez problemu czyścić, bez obawy o to, że detergenty wpłyną na strukturę szkła i sprawią, że stanie się ono mniej estetyczne oraz nie w pełni funkcjonalne.
Gdzie można zamontować przegrody szklane?
Przegrody szklane można zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Stosuje się je zarówno w gabinetach lekarskich, recepcjach, jak i izbach przyjęć, aptekach, bankach, a także jako pojedyncze stanowiska pracy w mniejszych zakładach. Zabezpieczają one pracownika obsługującego klientów przed bezpośrednim kontaktem z patogenami, z drugiej strony – są też ochroną dla korzystającego z usług firmy klienta.
W przegrodzie szklanej mogą być stosowane różnego rodzaju wycięcia służące do podawania dokumentów, wydawania towaru, montażu terminala płatniczego, a także wykonywania innych koniecznych czynności. Dzięki takim funkcjonalnościom, przegroda szklana nie powoduje żadnych utrudnień w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych.
Jakie szkło stosuje się do produkcji przegród ochronnych?
Szkło stosowane na przegrody szklane nie powoduje zagłuszania dźwięków. Dzięki temu osoby korzystające z nich nie mają problemów ze wspólnym komunikowaniem się. Przegrody szklane są łatwe w montażu, ponieważ można zamocować je na okuciach ze stali nierdzewnej, które spełniają wszelkie wymogi Sanepidu w kwestii zachowania higieny oraz czystości w okresie trwania zagrożenia epidemicznego. Dodatkowo, przegrody szklane można również zamontować na okuciach punktowych, słupkach montażowych, profilach, a także bezpośrednio przymocować je do ścian lub wolnostojącej zabudowy. Dzięki temu jest to rozwiązanie uniwersalne, dostosowane do każdej aranżacji pomieszczenia. Do wykonania przegród szklanych wykorzystuje się szkło hartowane bądź laminowane, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych.
Obecnie z powodu odgórnie wydanych przepisów WHO, przegrody szklane stały się obowiązkowe w wielu punktach usługowo-handlowych. To skuteczne i estetyczne zabezpieczenie przed patogenami, które jest dodatkowo łatwe do dezynfekcji i czyszczenia. Dbając o zdrowie i życie pracowników oraz klientów zachowujemy się odpowiedzialnie społecznie. Ponadto przyczyniamy się do eliminacji transmisji wirusa.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła