Sterownik schodowy czy przekaźnik bistabilny z wyłącznikiem czasowym?
Nowoczesne oświetlenie schodów i ciągów komunikacyjnych może zostać zrealizowane na różne sposoby. W obiektach mieszkalnych, a także biurowych i produkcyjnych, stosowane są między innymi specjalnie dobrane sterowniki schodowe oraz przekaźniki bistabilne. Na które z tych urządzeń warto się zdecydować?
Oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne zalety. Różnią się jednak między sobą wykorzystywanymi elementami i dostępnymi opcjami sterowania oświetleniem. To zaś sprawia, że warto omówić je osobno, by na koniec zdecydować, które z nich okaże się lepszym wyborem.
Sterowniki schodowe
Na początek sterowniki, które niektórym mogą wydać się nieco przestarzałe, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecnie stosowane urządzenia wchodzące w skład systemów inteligentnych. Na rynku dostępne są jednak znacznie bardziej rozbudowane modele, które pozwalają na tworzenie różnych konfiguracji oświetlenia nie tylko schodów, ale również ciągów komunikacyjnych. Dobrym na to przykładem jest chociażby sterownik schodowy AS-225 produkcji F&F.
Sterownik AS-225 pracuje w układzie kaskadowym. Każde zamontowane urządzenie zarządza jednym punktem oświetlenia – dodając do tego przyciski oraz czujniki, uzyskać można efekt przemieszczającego się światła. Doskonale widać to przy oświetleniu schodów. Zasadę działania sterownika dobrze obrazuje poniższy materiał wideo.
https://www.youtube.com/watch?v=wdUoIyPHAOA
Jego funkcje pozwalają na tworzenie grup z dowolnej liczby sterowników, ustalenie czasu załączania światła i kolejnego segmentu, a także wykorzystanie różnych elementów do załączania oświetlenia. Ze sterownikiem AS-225 połączone mogą zostać między innymi:
- laserowy czujnik odległości DRL-12 – dzięki technologii Time of Light zapewnia precyzyjną detekcję ruchu, na podstawie której załączane jest światło. W podobny sposób wykorzystać można inne czujniki ruchu (mikrofalowe i na podczerwień),
- przyciski szklane GS – dotykowe przyciski z funkcją zbliżeniową,
- bariery optyczne,
- czujniki nacisku.
Do tak zbudowanego układu można dodać oprawy, na przykład schodowe. Całość tworzy nowoczesny system zarządzania oświetleniem na schodach lub ciągach komunikacyjnych. Sterowanie jego pracą odbywać się może w sposób automatyczny (przy użyciu czujników) lub ręczny (za sprawą przycisków dzwonkowych i dotykowych).
Przekaźniki bistabilne z wyłącznikami czasowymi
Tradycyjne wyłączniki oraz sterowniki często zastępowane są przez przekaźniki bistabilne. Mowa tu o urządzeniach pozwalających na sterowanie oświetleniem przy użyciu dowolnej liczby przycisków dzwonkowych.
Największą zaletą przekaźników bistabilnych jest możliwość tworzenia niezwykle rozbudowanych konfiguracji. Nie ma znaczenia, na ile przycisków się zdecydujemy. Jest to ważne nie tylko w przypadku oświetlenia schodów i ciągów komunikacyjnych, ale również wielu innych pomieszczeń – dużego salonu, kuchni, biura, hali produkcyjnej etc. Nie musimy wciąż pokonywać drogi do jedynego przycisku głównego. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zamontować kilka lub kilkanaście z nich w strategicznych miejscach.
To jednak nie wszystko. Przekaźniki bistabilne obsługują też funkcje dodatkowe. Dobrym wyborem okażą się chociażby modele z wyłącznikami czasowymi. Dzięki nim ustalimy, po jakim czasie światło zostanie wyłączone (funkcja ta przyda się zwłaszcza na korytarzach i schodach). Oczywiście zakupić można również przekaźniki załączające światło na stałe, modele współpracujące z podświetlanymi przyciskami, a także urządzenia grupowe, obsługujące wiele odbiorników i z funkcjami załącz/wyłącz wszystko.
Sterownik schodowy czy przekaźnik bistabilny – co wybrać?
Skoro omówiliśmy już oba rozwiązania, możemy odpowiedzieć na pytanie główne. Jak to jednak często w takich przypadkach bywa, wiele zależy od tego, czego oczekujemy.
Jeśli zależy Wam na automatycznym załączaniu światła na schodach lub korytarzach i możliwości tworzenia połączeń kaskadowych, najlepszym wyborem wydaje się wspomniany sterownik schodowy. Przekaźniki bistabilne sprawdzą się natomiast na dużych powierzchniach, na których możliwość sterowania światłem przy użyciu dowolnej liczby przycisków jest po prostu wygodniejsza.
Źródło: F&F – automatyka przemysłowa