Rzeczoznawca budowlany – koszty ekspertyzy budowlanej
Ekspertyza budowlana to oficjalny dokument przygotowany przez rzeczoznawcę budowlanego, w którym specjalista opisuje stan techniczny budynku. Na podstawie ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca może dopuścić budynek do bezpiecznego użytkowania albo wstrzymać takie pozwolenie. Opinia techniczna tego typu może być wykonana na zlecenie osoby prywatnej lub organu nadzorującego.
Ekspertyzę budowlaną zleć rzeczoznawcy budowlanemu
Na podstawie ekspertyzy budowlanej określa się rzeczywisty stan techniczny budynku użytkowego i jego przydatność do zamieszkiwania. W związku z tym trzeba zadbać o to, żeby dokument przygotował specjalista z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie budownictwa.
Ekspertyzy budowlane może sporządzać rzeczoznawca budowlany lub inżynier budownictwa. Każdy z nich musi pełnić samodzielną funkcję techniczną, posiadać ważne OC i wykazywać się nieograniczonymi uprawnieniami budowlanymi. Obligatoryjnie osoba wykonująca obowiązki rzeczoznawcze musi mieć ukończone studia wyższe w odpowiedniej dziedzinie budowlanej i wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu ekspertyz budowlanych i opinii technicznych.
Czym jest ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to oficjalnie wykorzystywany dokument poświadczający aktualny stan techniczny nieruchomości, który przygotowuje rzeczoznawca budowlany. Ekspertyza może być zlecana przez osobę prywatną, organ nadzorujący lub organ administracji publicznej. Opinia tego typu może też być, oprócz wykorzystywania jej na potrzeby własne zlecającego, włączona w obieg oficjalnych dokumentów traktowanych jako dowód w sprawach karnych i cywilnych związanych z przewinieniami w budownictwie. Opinia rzeczoznawcza trafia wówczas do sądu, prokuratury, policji, a nierzadko także inspektora nadzoru budowlanego.
Rzetelnie opracowana ekspertyza budowlana musi być poprzedzona badaniem stanu technicznego budynku. W związku z tym rzeczoznawca budowlany, przed przystąpieniem do prac, musi przygotować materiał, na podstawie którego będzie mógł obiektywnie ocenić stan techniczny zarówno samego budynku i jego części, jak i stan otoczenia i działki, na której znajduje się nieruchomość. Ważne, żeby podczas oględzin rzeczoznawca budowlany sprawdził stan ścian nośnych i działowych, stropów, fundamentów, dachu, elewacji, okien i drzwi, a także zamontowanych w budynku instalacji.
Kiedy wykonujemy ekspertyzę budowlaną?
Ekspertyza budowlana zazwyczaj zlecana jest rzeczoznawcy budowlanemu przed oddaniem do użytku nowego budynku mieszkalnego. Wówczas badanie wykonuje się po to, żeby zbadać jakość robót budowlanych i prawidłowość wykonania ich według projektu, a także stabilność budynku. Dużo częściej jednak rzeczoznawca budowlany wykonuje ekspertyzę budowlaną w przypadku przebudowy i nadbudowy domu lub zmiany jego przeznaczenia, a także wyodrębnienia w nim lokalu użytkowego. Opinia eksperta w dziedzinie budownictwa jest też przydatna przy okazji sprzedaży i kupna budynku. Obligatoryjnie powinniśmy zlecić przeprowadzenie pomiarów i wykonanie ekspertyzy w momencie, kiedy zauważymy w budynku jakiekolwiek zmiany i uszkodzenia mogące wpłynąć na stabilność konstrukcji nośnej domu, np. poważne pęknięcia i osuwiska. Jest to konieczne także w przypadku błędów budowlanych powodujących te uszkodzenia oraz awarii instalacji zamontowanych w domu, zwłaszcza instalacji elektrycznej i gazowej.
Ile kosztuje ekspertyza budowlana?
Koszty ekspertyzy budowlanej są zmienne i uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość i lokalizacja budynku. Nie bez znaczenia jest tu także rodzaj uszkodzeń i typ badań, które musi wykonać rzeczoznawca budowlany. Jeżeli są to badania odkrywkowe, do kosztów zaliczane są dodatkowo koszty uzupełnienia uszkodzeń, które powstały podczas badania. Szacuje się, że proste badanie techniczne dla domu jednorodzinnego to koszt około kilku tysięcy złotych. Dla budynków wielorodzinnych i wielkoformatowych koszty te mogą wzrosnąć do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
źródło: mpexpertbud.pl