Sprężarki do zakładów lakierniczych — czym się kierować przy wyborze?
Każda branża, a nawet konkretny zakład mają swoją specyfikę pracy, odmienną od innych. Powoduje to, że również dobór sprzętu powinien być bardzo indywidualny i dostosowany do potrzeb konkretnej działalności. Dotyczy to również sprężarek powietrza, które są powszechnie stosowane nie tylko w produkcji, ale także w usługach. To trudne zadanie, jakim jest wybór idealnego sprzętu, mogą ułatwić wskazówki specjalistów. Staramy się więc podpowiedzieć jaką sprężarkę do zakładu lakierniczego wybrać i czym się kierować przy podejmowaniu tej decyzji.
Rola sprężarki powietrza w zakładzie lakierniczym?
Sprężarki powietrza dla lakierni służą do dostarczania sprężonego powietrza do pistoletów lakierniczych. Sprężone powietrze umożliwia kontrolowane natryskiwanie farby. Zarówno kompresory, jak i samo sprężone powietrze są niezbędne dla każdego malarza. Sprężarka powietrza spełnia dwie główne funkcje: dostarcza sprężone powietrze do pistoletów lakierniczych oraz usuwa zanieczyszczone powietrze z obszaru lakierowania. Sprężarki powietrza do lakierni są dostępne w wielu różnych rozmiarach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – do prawidłowego działania potrzebują źródła zasilania i systemu filtrów. Sprężarki powietrza są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w tym także do dostarczania sprężonego powietrza do lakierni. Tworzą stały przepływ sprężonego powietrza, które można wykorzystać do zasilania pistoletów natryskowych i innych narzędzi.
Sprężarka tłokowa czy śrubowa — którą poleca się do zakładów lakierniczych?
Sprężarka śrubowa różni się od kompresora tłokowego nie tylko typem głównego mechanizmu roboczego odpowiedzialnego za sprężanie powietrza. Urządzenia te mają zupełnie odmienny charakter pracy i dlatego też sprawdzają się w różnych zastosowaniach i branżach. W takim razie, która z nich polecana jest do zakładów lakierniczych? Zależy to przede wszystkim od tego, czy usługi lakiernicze stanowią podstawę działalności zakładu, czy też są one wykonywane jedynie okazjonalnie. Sprężarki tłokowe nie są dostosowane do pracy w trybie ciągłym, tym samym nie nadają się do pracy w 24-godzinnym, a nawet 12-godzinnym obciążeniu. Dlatego też kompresory tłokowe mogą sprostać wymaganiom tylko słabo obciążonych lakierni lub tych domowych, do użytku własnego ze względu na mniejsze natężenie pracy. Sprężarki tłokowe są stosowane wyłącznie jako alternatywa, w mniejszych warsztatach lakierniczych ze względu na niższe koszty zakupu.
Dużo lepsza i bardziej wydajna okazuje się sprężarka śrubowa. Może ona z powodzeniem pracować w trybie ciągłym, przez co sprosta nawet bardzo dużej ilości pracy i licznym zamówieniom w zakładzie lakierniczym. Dodatkowo kompresory śrubowe z reguły gwarantują dużo wyższą jakość sprężonego powietrza, która w branży lakierniczej ma niebagatelne znaczenie.
Zalety sprężarki śrubowej do zastosowań w zakładach lakierniczych
Sprężarki śrubowe, jak już wspomnieliśmy, są najlepszym rozwiązaniem polecanym do zakładów lakierniczych. Doskonale nadają się do zasilania pistoletu lakierniczego i natryskowego nanoszenia farb i lakierów na rozmaite powierzchnie. Przede wszystkim kompresory śrubowe dostosowane są do pracy ciągłej, dzięki temu mogą sprostać nawet bardzo dużym obciążeniom i w szybkim czasie wykonać dużą liczbę zleceń. Nie ma również przeszkód, aby stosować je w trybie zmianowym i poddawać obciążeniom przez całą dobę. Oprócz tego są to urządzenia bardzo wydajne i charakteryzujące się dużą mocą, która zwiększa tempo pracy, jej komfort przy malowaniu dużych powierzchni oraz precyzję przy nanoszeniu barwnika na mniejsze elementy. Ponadto śrubowe sprężarki powietrza do zakładów lakierniczych gwarantują wysoką jakość powietrza. Mogą zostać uzupełnione o dodatkowe filtry, osuszacze i system uzdatniania sprężonego powietrza, dzięki czemu będzie to czynnik roboczy wysokiej klasy. Charakteryzują się także stosunkowo cichą pracą, zwłaszcza w porównaniu do kompresorów tłokowych, co na małej powierzchni lakierni ma duże znaczenie dla komfortu pracy. Mimo swoich imponujących parametrów sprężarka śrubowa może być stosowana także na mniejszą skalę i do bardziej sporadycznych zastosowań. W mniejszych zakładach lakierniczych pozostawia otwartą drogę do powiększenia działalności. Wszystko to czyni sprężarkę śrubową uniwersalnym sprzętem również do zakładów lakierniczych.
źródło: czemar.pl