Dlaczego propan jest nazywany paliwem ekologicznym?
W dzisiejszych czasach ekologiczne formy ogrzewania i pozyskiwania energii są niemal na wagę złota. Farmy wiatrowe rosną jak grzyby po deszczu wszędzie tam, gdzie są do tego warunki. Coraz więcej gospodarstw domowych wyposaża swoje nieruchomości również w panele fotowoltaiczne. Korzyść dla środowiska jest ogromna i niezaprzeczalna. Jednak wciąż rozwiązania tego typu są dość drogie. Gaz propan mało komu kojarzy się z ekologicznym paliwem opałowym. Jednak taki jest w istocie. Przybliżamy charakterystykę tego gazu, który w naszej ekologicznej rzeczywistości może okazać się paliwem przyszłości.
Dlaczego wybieramy ekologiczne rozwiązania – gaz płynny propan
Nie jest żadną tajemnicą, że ekologiczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia i z każdym rokiem zyskują na popularności. Tendencja ta dotyczy zarówno ekologicznej żywności, jak i ubrań wytwarzanych w zgodzie z naturą i z materiałów ekologicznych oraz środków czystości przyjaznych dla środowiska. Na dobrą sprawę każda rzecz jest obecnie dostępna w wariancie „eko”. Z czego to wynika? Postępujące pogorszenie stanu środowiska naturalnego jest coraz bardziej zauważalne. Nie tylko słyszymy o topniejących lodowcach i globalnym ociepleniu, ale sami zauważamy, że każde kolejne lato jest coraz cieplejsze, a zimy bezśnieżne. Dodatkowo wśród społeczeństwa rośnie świadomość ekologiczna, a więc coraz lepiej rozumiemy, jak swoją działalnością wpływamy na środowisko, a także jak możemy mu pomóc. Z kolei ekologiczne ogrzewanie domu to już nie tylko indywidualny wymysł, kaprys czy wewnętrzna potrzeba dbania o środowisko. Stan powietrza, szczególnie zimą i w dużych miastach jest katastrofalny. Sprawiło to, że stale rośnie liczba odgórnych inicjatyw rządowych mających na celu zredukowanie smogu i gazów niskiej emisji. Ponadto Unia Europejska naciska kraje członkowskie na całkowite odejście od szkodliwych dla środowiska form ogrzewania. W Polsce możemy liczyć na dopłaty do kotłów zasilanych ekologicznymi paliwami. Jednym z takich ekologicznych paliw jest właśnie gaz propan.
Co sprawia, że propan jest paliwem ekologicznym?
Gaz propan określany jest mianem paliwa ekologicznego. Również wszelkie dotacje do rozwiązań przyjaznych dla środowiska obejmują kotły na gaz propan. Jakie są ku temu przesłanki? Co sprawia, że propan jest ekologiczny?
Po pierwsze – jego skład chemiczny. Budowa chemiczna propanu nie ma w swoim składzie żadnych węglowodorów aromatycznych. Dodatkowo proces spalania propanu również nie prowadzi do powstawania szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak na przykład sadza. Po spaleniu propanu w formie spalin otrzymujemy wyłącznie czystą wodę, która zostaje odprowadzona do kanalizacji oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla. Mówi się więc, że propan jest gazem czystym chemicznie, ale także nietoksycznym.
Kolejnym czynnikiem wpływających na ekologiczny charakter propanu jest sposób jego pozyskiwania. Ze względu na to, że gaz propan wydziela się jako efekt uboczny zupełnie innego procesu, to jego otrzymywanie nie obciąża środowiska. Propan powstaje jako produkt rafinacji i destylacji ropy naftowej. Ta z kolei jest na całym świecie rafinowana i destylowana w ogromnych ilościach, więc można powiedzieć, że gaz propan powstaje niejako mimochodem. W takiej sytuacji może zostać zmarnowany i zutylizowany lub też sprzedany i wykorzystany do pozyskiwania ciepła.
Druga opcja jest zdecydowanie bardziej korzystna, zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i pod kątem korzyści dla środowiska naturalnego. Przyjęło się, że jako najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze dla środowiska uznawane są odnawialne źródła energii. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie nasłonecznienie czy siła wiatru są wystarczająco duże, by móc korzystać z takich odnawialnych źródeł energii. Ponadto montowanie paneli fotowoltaicznych czy zakładanie farm wiatrowych wymaga dużej ilości miejsca i przestrzeni. Niezwykle korzystną i ekologiczną alternatywą dla tych rozwiązań jest właśnie stosowanie propanu jako paliwa opałowego.