Jak zmienić kanapowy styl życia?
Organizm każdego człowieka jest przyzwyczajony do ruchu. Został do niego stworzony, dlatego wszelkie odstępstwa od tej normy mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Z tego też powodu kanapowy styl życia jest nie tylko niezdrowy. Stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia.
Kursowanie między łóżkiem a pracą, z przesiadką na kanapie, w najlepszym przypadku zakończy się problemami z kręgosłupem i notorycznym bólem mięśni. Gorsze scenariusze wskazują na cukrzycę typu 2., nadciśnienie, żylaki oraz otyłość, która z kolei może być powodem chorób układu krążenia, jak również zwiększenia ryzyka rozwoju wybranych nowotworów.
Skąd się to bierze? Jeżeli nie dostarczymy naszemu organizmowi należytej dawki ruchu, nie będzie on w stanie spalić dostarczanych kalorii. Przez to właśnie gromadzić zacznie się tkanka tłuszczowa. To jednak nie wszystko. Brak ruchu obciąża bowiem kręgosłup, stawy i mięśnie, a także zaburza realizację niektórych procesów, związanych na przykład z przyswajaniem wapnia.
Trening funkcjonalny – szansa na zmianę nawyków
Powyższa lista chorób i dolegliwości, z jakimi musimy liczyć się w przypadku siedzącego trybu życia, nie ma Was przerazić, ani zniechęcić. Stanowi ona jedynie przykład tego, co może się stać, jeśli nie zadbamy o siebie. A nie trzeba wcale wiele, by znacząco podnieść poziom życia. Na początek wystarczą nawet niewielkie dawki ruchu – później zamienią się one w pełnoprawną aktywność, z której możecie czerpać wszystko to, co najlepsze.
Na co więc warto postawić? Odpowiedzią będzie trening funkcjonalny, który polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy w ciągu dnia. Choć może się to wydać nieco dziwne, tego typu ćwiczenia pozwalają aktywować konkretne grupy mięśniowe i pobudzić je do współpracy. W sposób bezpośredni przekłada się to na redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę ogólnej sprawności organizmu.
Trening funkcjonalny powinien być różnorodny. W przypadku kanapowego stylu życia warto w pierwszej kolejności postawić na ćwiczenia na kręgosłup, dzięki którym jego obciążenie zostanie znacznie zmniejszone. Do tego dojść może również trening na brzuch, uda, pośladki, a także konkretne ćwiczenia wzmacniające. Wszystko to gwarantuje mnóstwo korzyści. Poniżej lista tych najważniejszych.
- Redukcja tkanki tłuszczowej
- Poprawa kondycji i ogólnej wydolności organizmu
- Usprawnienie krążenia krwi
- Zwiększenie odporności organizmu
- Wzmocnienie mięśni głębokich
- Przyspieszenie metabolizmu
- Poprawa wzorców ruchowych
- Zwiększenie koordynacji ruchowej
Dobrze wykonany trening funkcjonalny zabezpiecza przed wieloma konsekwencjami braku ruchu, o jakich była mowa na początku tekstu. Co najważniejsze, pozwala on zrzucić zbędne kilogramy i rozruszać zastane mięśnie oraz stawy.
Trening z trenerem personalnym
Ćwiczenia imitujące codzienne czynności można wykonać w domu, jednak warto pamiętać o tym, że najważniejsza w tym przypadku jest prawidłowa technika ruchu. Tylko ona zapewni zamierzony skutek i sprawi, że całość okaże się dla nas bezpieczna.
Jeśli więc nie czujecie się na siłach, by przygotować swój własny plan treningowy, postawcie na usługi świadczone przez specjalistę. Trener personalny nie tylko przygotuje wszystkie ćwiczenia, ale również wyjaśni, jak wykonać je prawidłowo oraz co robić, by uniknąć ewentualnych kontuzji. Możemy postawić na ćwiczenia wykonywane na specjalnie przygotowanej sali do ćwiczeń, a także na trening online.
Nie trzeba wiele, by zyskać naprawdę sporo. Trener personalny stworzy dla nas indywidualnych program, który ułatwi naukę budowania wzorców ruchowych, zagwarantuje uzyskanie siły potrzebnej do codziennego funkcjonowania, ale też zwinności, dzięki której bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów przestaną być problemem. Unikniemy również wielu przykrych konsekwencji związanych z życiem bez odpowiedniej dawki ruchu. Śmiało można powiedzieć, że taki trening to krok zrobiony w dobrą stronę i szansa na skończenie ze złymi nawykami.