Jak zorganizować gospodarkę odpadami na budowie?
Na placu budowy przez cały okres realizowania prac gromadzi się dużo odpadów o różnym pochodzeniu. Ko odpowiada za powstające w trakcie prac śmieci? Jak je gromadzić i organizować wywózkę dużych ilości? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Kto odpowiada za powstające na budowie śmieci
Powstające podczas prac budowlanych wszelkiego rodzaju odpady mogą powodować dezorganizację robót i jednocześnie spowalniać ich postęp. Opakowania po materiałach budowlanych, elementy drewniane, metalowe, oraz typowe odpady budowlane trzeba gdzieś składować, aby móc sprawnie przeprowadzić ich wywóz. Warto pamiętać, że za wytwórcę odpadów, w myśl art. 3 ust. 3 pkt 22 stawy o odpadach uznaje się podmiot, który świadczy usługę. Zatem jeśli w stosownej umowie o świadczenie usług związanych z budową, rozbiórką, remontem, konserwacją czy naprawą odpowiada strona, która zadania te realizuje. Jednocześnie w umowie na wykonanie takich prac strony mogą uzgodnić, że to inwestor bierze na siebie obowiązek zorganizowania gospodarki śmieciowej na placu budowy. Jednak taki obowiązek dla inwestora nie jest dorozumiany — musi być literalnie wskazany w zawieranej umowie. Należy pamiętać, że każdy podmiot realizujący usługi budowlane i który jednocześnie będzie wytwórcą odpadów ma obowiązek rejestracji takiej działalności oraz prowadzenia ewidencji w Bazie Danych o Produktach i Opakowania oraz Gospodarce Odpadami.
Kontenery na odpady — duże zasobniki na śmieci do każdego rodzaju odpadów
Kontenery na odpady są wygodnym i sprawdzonym sposobem na właściwe gromadzenie i przechowywanie śmieci do czasu ich wywiezienia na wysypisko śmieci. Dostępne są zasobniki o różnej objętości, dzięki czemu każdy inwestor lub wykonawca, niezależnie od zasięgu realizowanych prac może kupić lub wynająć taki zbiornik. Kontenery na odpady dostępne są w wielu objętościach. Mniejsze place budowy mogą korzystać z zasobników o pojemności 3 i 4 m3. Większe inwestycje powinny zdecydować się na kontenery o pojemności 7, 17 lub 36 m3. Dla podmiotów realizujących niewielkie prace remontowe- np. remont kuchni czy łazienki proponujemy skorzystanie z tzw. Big Bag — worków wykonanych z nylonowej tkaniny, wytrzymałych i mieszczących odpady o pojemności do 1 m3.
W kontenerach można gromadzić każdy rodzaj odpadów budowlanych. Sprawdzą się do czasowego przechowania gruzu, szkła, elementów metalowych czy drewnianych, papieru, kartonu i tektury, przedmiotów z tworzyw sztucznych, a także odpadów pochodzenia organicznego typu drewno czy trawa. Metalowa konstrukcja jest sztywna oraz odporna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Niektóre zasobniki posiadają dodatkowo zamknięcia, które zabezpieczają przed rozdmuchiwaniem śmieci przez wiatr oraz ograniczają dostęp osób niepowołanych.
Jak zorganizować wywóz kontenerów z odpadami
Kontenery i worki Big Bar po wypełnieniu są tak ciężkie, że nie można ich przewieźć dowolnym transportem. Do tego celu wykorzystuje się HDSy — czyli samochody ciężarowe wyposażone w dźwig hydrauliczny. Pojazdy te bez problemu załadują kontener na skrzynię i przewiozą w wyznaczone miejsce, gdzie go rozładują. Co ważne, HDS, podobnie jak kontener można wypożyczyć. W ten sposób można zorganizować szybki i w pełni profesjonalny wywóz śmieci.
Gdzie wynająć HDSa i kontener na odpady? Na rynku dostępne są usługi firm specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych, które często w ofercie mają także wynajem HDSów i kontenerów. Dysponują one nie tylko sprzętem, ale także udostępniają go z doświadczonym i posiadającym wszelkie uprawnienia operatorem i kierowcą, który sprawnie przeprowadzi zlecone prace związane z wywózką zasobnika. Dla inwestora lub wykonawcy to czysty zysk — wynajęcie HDSa na kilka godzin pracy to nieduży wydatek, który pozwala skupić się na głównym zakresie prac przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich wymaganych prawem obowiązków związanych z gospodarką odpadami na budowie.