Jak często można wykonywać USG tarczycy?
Badanie USG to jedna z podstawowych metod diagnostycznych dostępnych we współczesnej medycynie. Wykorzystuje się je do diagnozowania licznych schorzeń, a także do oceny postępów leczenia, również pooperacyjnego. Jego zalety i brak wad sprawiają, że jest często wykorzystywane przez lekarzy, a pacjenci podchodzą do niego bez obaw. Ciężko wyobrazić sobie diagnostykę i leczenie tarczycy bez badania ultrasonograficznego. Jednak jak często można je wykonywać? Czy jest jakiś limit, którego nie można przekroczyć, aby sobie nie zaszkodzić? Wyjaśniamy i tłumaczymy.
Kiedy wykonać USG tarczycy?
USG tarczycy wykonuje się w celu monitorowania postępów leczenia schorzeń tarczycy, a także w postępowaniu pooperacyjnym. Jednak zanim trafimy do specjalisty, który podejmie leczenie, ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.
Tarczyca nie zawsze daje jasne sygnały, które jednoznacznie można przypisać problemom właśnie tego gruczołu. Bywa, że objawy ze strony tarczycy przypisujemy stresowi, przepracowaniu czy zrzucamy je na karb tysiąca innych trosk życia codziennego. Jakie to objawy? Może nas zaniepokoić zarówno gwałtowny przyrost masy ciała i problemy z redukcją wagi, ale także duża utrata wagi pomimo niezmiennego sposobu odżywiania.
Oprócz tego o niedoczynności tarczycy mogą świadczyć częste zaparcia, duszności, sztywność mięśni i obolałe stawy, osłabiona pamięć i problemy z koncentracją, bóle głowy, uczucie przejmującego zimna, nawet w upalne dni, nadmiernie przesuszona skóra oraz osłabione, mocno wypadające i łamliwe włosy.
Natomiast w przypadku nadczynności tarczycy możemy doświadczać drżenia rąk, wzmożonej pobudliwości nerwowej i nadmiernej ruchliwości, zwiększonej potliwości, częstych biegunek, uczucia kołatania serca, nieprawidłowego rytmu, trzepotania w klatce piersiowej, uczucia gorąca niezależnie od warunków zewnętrznych, bezsenności, a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet.
Objawy te, zwłaszcza jeśli doświadczamy kilku z nich jednocześnie, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty i wykonania badania USG tarczycy. Warto wiedzieć, że wiele z tych objawów ustępuje po postawieniu diagnozy i podjęciu odpowiedniego leczenia.
Jak często wykonywać badania USG tarczycy?
Badanie USG należy do badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Pozwala łatwo i precyzyjnie zobrazować narządy wewnętrzne, jak również gruczoły, jakim jest na przykład tarczyca. Jest szybkie i całkowicie bezbolesne, a przy tym bardzo dokładne. Dzięki temu jest chętnie wykorzystywane przez lekarzy, a pacjenci podchodzą do niego bez niepokoju. Jednak tarczyca jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Już niewielkie ilości substancji toksycznych mogą powodować zaburzenia w jej pracy. Z tego powodu pacjenci często mają wątpliwości co do częstotliwości wykonywania badania USG tarczycy. Obawy te są zupełnie niepotrzebne.
Badanie ultrasonograficzne opiera się na emitowaniu fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale te są z kolei znane z braku negatywnego wpływu na organizm ludzki. Oznacza to, że zarówno tarczyca, jak i inne narządy wewnętrzne nie ucierpią podczas wykonywania badania USG. Tym samym USG tarczycy może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowania odstępu pomiędzy kolejnymi badaniami.
Bywa, że przy wdrażaniu leczenia operacyjnego tarczycy badanie jest powtarzane dużo częściej. Wykonuje się je wielokrotnie przed operacją, jak i po zabiegu. Nie ma w tym niczego złego i z pewnością nie zaszkodzi to samej tarczycy, jak i nie wpłynie negatywnie na jej funkcjonowanie. Innymi słowy, badanie USG tarczycy może być powtarzane tak często, jak często jest to potrzebne i uzasadnione medycznie. Dodatkowo badanie to nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań i może być wykonane u każdego pacjenta niezależnie od wieku i stanu zdrowia.