Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany?
Rzeczoznawca budowlany to ekspert, który pełni samodzielną funkcję techniczną z zakresu budownictwa, a jego działalność reguluje Prawo budowlane. To właśnie do niego będziemy kierować swoje zlecenia o wydanie ekspertyzy budowlanej w przypadku, kiedy zajdzie potrzeba wydania bezstronnej opinii w sprawach dotyczących budynków użytkowych. Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany i na czym polega jego praca?
Rzeczoznawca budowlany – kto to?
Rzeczoznawca budowlany pełni samodzielną funkcję techniczną w zakresie budownictwa. Aby uzyskać tytuł uprawniający go do wykonywania zawodu, według Ustawy o prawie budowlanym z roku 1994 musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe z zakresu budownictwa i prawa budowlanego. Aby móc wydawać ekspertyzy budowlane, rzeczoznawca budowlany musi też mieć nieograniczone uprawnienia budowlane i wykazać się co najmniej 10-letnim doświadczeniem w dziedzinie, która ma obejmować jego uprawnienia rzeczoznawcze.
Tytuł rzeczoznawcy budowlanego przyznaje, na wniosek kandydata, organ samorządu zawodowego podlegający pod Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. On też ustanawia zakres jego obowiązków.
Zadania rzeczoznawcy budowlanego
Podstawowym zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest sporządzanie bezstronnych i rzetelnych opinii z zakresu budownictwa. Ekspertyza budowlana sporządzona i podpisana przez rzeczoznawcę budowlanego może służyć jako dowód w sprawach karnych z zakresu prawa cywilnego i budowlanego, dlatego musi być obligatoryjnie poprzedzona wywiadem i oględzinami budynku. Prawnie usankcjonowana ekspertyza budowlana może być wykorzystana przez inspekcję nadzoru budowlanego, a także przez sąd, prokuraturę i policję.
Do głównych zadań rzeczoznawcy budowlanego należy:
- przygotowywanie ekspertyzy i opinii dotyczącej stanu technicznego budynku
- przygotowywanie ekspertyzy i opinii dotyczącej stanu urządzeń technicznych i budowlanych
- nadzór inwestorski nad budową
- doradztwo inwestycyjne
- doradztwo techniczne
- okresowe przeglądy techniczne budynków
- kontrola stanu technicznego nowo wybudowanych budynków
- kontrola stanu technicznego budynków remontowanych
- kontrola obiektów budowlanych
- doradztwo podczas zakupu budynku w zakresie oceny stanu technicznego nieruchomości
- występowanie w sądzie w roli świadka-eksperta i biegłego
- wymiarowanie i projektowanie obiektów budowlanych.
Ile kosztuje rzeczoznawca budowlany?
Koszty wykonania ekspertyzy budowlanej zazwyczaj nie są niższe niż 2,5 tys. zł. Cena usług rzeczoznawcy budowlanego i sporządzenia ekspertyzy budowlanej zależy jednak przede wszystkim od tego, w jakim celu się ją przeprowadza, jaką ma zawartość i jaki jest jej rodzaj. Ekspertyza budowlana może być wykonana na potrzeby prywatne, administracyjne lub sądowe. Na cenę ekspertyzy budowlanej wpływa także termin jej wykonania, rodzaj prowadzonych badań, lokalizacja nieruchomości oraz ilość wyjazdów eksperckich z tym związanych. Istotne jest też to, ile osób bierze udział w prowadzonych badaniach. W przypadku szczegółowych prac odkrywkowych do kosztów należy także doliczyć naprawę elementów, które zostały uszkodzone podczas oględzin.
Co zawiera ekspertyza budowlana?
Aby sporządzić ekspertyzę budowlaną, rzeczoznawca budowlany musi wykonać oględziny budynku i inwentaryzację uszkodzonych elementów. Potrzebne do tego będą badania mechaniczno-strukturalne materiałów oraz badania gruntu, na którym dokonano budowy. Po zebraniu materiałów dowodowych rzeczoznawca budowlany będzie mógł określić, jaki jest stan konstrukcyjny budynku i w jaki sposób doszło do jego uszkodzenia.
Ekspertyza budowlana zawiera:
- dane dotyczące przyczyn powstania uszkodzeń budynku
- określenie błędów wykonawczych, zniszczeń, uchybień itp.
- określenie działań naprawczych
- przybliżone koszty działań naprawczych.
Standardowo wykonanie ekspertyzy budowlanej wynosi od kilkunastu dni do kilku tygodni od zgłoszenia zlecenia przez inwestora. W przypadku skomplikowanych badań laboratoryjnych wydanie ekspertyzy może wynieść nawet kilka miesięcy.